Home Newsy 3. LUBLINER FESTIVAL OFICJALNIE OTWARTY

3. LUBLINER FESTIVAL OFICJALNIE OTWARTY

by Redakcja

Za nami pierwszy festiwalowy dzień 3 edycji Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie.

Oficjalne otwarcie 3. Lubliner Festival postanowiliśmy uczcić recitalem Olgi Mieleszczuk, która specjalnie dla lubelskiej publiczności przyleciała z Izraela. Wydarzenie przygotowaliśmy z okazji 30-lecia podpisania porozumienia partnerstwa miast Rishon LeZion i Lublina. W związku z jubileuszem cały pierwszy dzień 3 edycji naszego Festiwalu poświęciliśmy Izraelowi.

O 12.00 w restauracji Mandragora Malka Kafka – współwłaścicielka sieci restauracji Tel Aviv w Warszawie poprowadziła warsztaty dla wszystkich ciekawych izraelskiego street foodu. Były więc i pachnące kolendrą falafele i jedwabisty humus, nie zabrakło też sałatki tabule z miętą i garści opowieści o smakach Izraela.

W Centrum Kultury malarka Hanna Kossowska pomogła dziecięcym artystom stawiać pierwsze kroki na artystycznej ścieżce – malując z naszymi najmłodszymi uczestnikami festiwalu hamsy. Nieco później Hanna Kossowska, która jest także maszgichą (osobą sprawdzającą przestrzeganie zasad koszerności w kuchni) poprowadziła wykład o kuchni koszernej tłumacząc niewtajemniczonym co wspólnego z trefnym mięsem ma rodzaj kopyta zwierzęcia.

Po dwóch latach starań udało się ściągnąć do Lublina wystawę przygotowaną przez Ambasadę Izraela – Izrael. Dziedzictwo innowacyjności. Jej uroczystemu otwarciu towarzyszyły przemówienia m.in.: prezydenta Krzysztofa Żuka. Otwarciu wystawy plenerowej na placu Litewskim towarzyszył występ zespołu Berberys. Ekspozycję zwiedzać można do końca sierpnia.

Move on Together Israei Way – czyli warsztaty taneczno – ruchowe Patrycji Zasławskiej i Eryka Packa zgromadziły nie bojących się wyginać śmiało ciało. Kolejne zajęcia z elementami Gagi poprowadził Erez Zohar tańczący wiele lat w izraelskim Batsheva Dance Company.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się też spotkanie z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski, który odpowiedział nie tylko na tytułowe pytanie spotkania: Czy Izrael jest ważny dla Żydów?

Koncert inaugurujący oficjalnie otwarcie 3 Lubliner Festival otworzyli swoimi przemówieniami prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz zca. dyrektora Narodowego Centrum Kultury Michał Rydzewski.

Publiczność, która wypełniła po brzegi, salę widowiskową Centrum Kultury powitali dyrektor Festiwalu Etel Szyc i redaktor Chrystian Orzeszko.

Audiowizualna podróż po Izraelu, która jednocześnie promowała nową płytę polsko-izraelskiej wokalistki Olgi Avigail Mieleszczuk, była zaproszeniem do fascynującej muzycznej wędrówki po Izraelu – tym z czasów biblijnych oraz współczesnym.

Pieśni wykonywane były głównie po hebrajsku, ale przywołały brzmienia innych kultur i religii – arabskiej, europejskiej, armeńskiej, beduińskiej czy druzyjskiej. Muzyce na scenie towarzyszyły obrazy izraelskich pejzaży i garść opowieści Olgi Avigail Mieleszczuk – jednej z czołowych artystek związanych z odrodzeniem muzyki jidysz w Polsce, która specjalnie dla lubelskiej publiczności przyleciała z Izraela.

Zachęcamy do korzystania z kolejnych festiwalowych wydarzeń i śledzenia naszych kanałów informacyjnych zarówno na www.lublinerfestival.pl jak i facebook.com/lublinerfestival/

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy