Home Newsy 3. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie

3. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie

by Redakcja

9-14 sierpnia

Zapraszamy na Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej czyli wielkie święto muzyki, które ponownie zagości w przestrzeni kulturalno-społecznej historycznego Lublina.

Nasz Festiwal łączy w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu. Już po raz trzeci otwiera szeroko okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina i nie tylko, stykając ich z kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół.

Wydarzenie wypełnia pustkę kulturową po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej. Celem naszego projektu jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.

Główną osią 3. Lubliner Festival jest muzyka, która łączy pokolenia i poprzez którą uczymy o zwyczajach i tradycji żydowskiej. Jej dźwięki, bez względu na to, czy płynące z łkających aszkenazyjskich skrzypiec, czy drżące między strunami mistycznego sefardyjskiego oud, zbliżają ludzi do siebie, ale także, jak twierdzą chasydzi, są przepustką do raju. Właśnie dlatego w programie tegorocznego Festiwalu znalazła się zarówno muzyka klezmerska, muzyka etno, jazz, tango jak i muzyka chasydzka. Do udziału zaprosiliśmy twórców, którzy wyrośli w kulturze żydowskiej i czerpią z niej od dawna oraz tych, którzy właśnie zainspirowali się nią po wielu latach działalności muzycznej.

W tym roku na festiwalowych scenach wystąpią m.in.: Anna Dereszowska, Anna Karwan, Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller, Monika Chrząstowska, Kaja Mianowana, Lala Czaplicka, Kuba Badach oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska/Raphael Rogiński/Paweł Szpura), Klezmafour, Propabanda, Yogev Shetrit Trio (Izrael) i Pendofsky, Berberys, Gang Tango i kwartet smyczkowy pod kierunkiem Sebastiana Wypycha.

Specjalnie z okazji przypadającego na ten rok 30-lecia partnerstwa Lublina i izraelskiego miasta Rishon LeZion pierwszy dzień Festiwalu poświęcony będzie w pełni Izraelowi. I tak, we wtorek 9 sierpnia, usłyszeć będzie można, przyjeżdżającą specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela, Olgę Mieleszczuk, która swoim recitalem „Z Rishon LeZion do Lublina” oficjalnie otworzy 3. Lubliner Festival.

Nieco wcześniej, wszyscy miłośnicy humusu, zapewne z radością przyjmą zaproszenie na warsztaty kuchni izraelskiej, które poprowadzi Malka Kafka – właścicielka sieci restauracji Tel Awiw w Warszawie.

Wspólnie z Ambasadą Izraela zapraszamy do zwiedzania goszczącej po raz pierwszy w Lublinie wystawy „Izrael. Dziedzictwo Innowacyjności”.

Dla naszych milusińskich przygotowaliśmy tego dnia warsztaty plastyczne z Hanną Kossowską, a jeśli ktoś ma ochotę wyginać śmiało ciało, to powinien koniecznie wpaść na „Move on Together Israeli Way” czyli warsztaty ruchowo-taneczne inspirowane izraelskimi technikami ruchu.

Swoją obecnością Lubliner Festival uświetni także Michael Schudrich. Naczelny Rabin Polski odpowie na pytanie „Czy Izrael jest ważny dla Żydów?” i każde inne, które przyjdzie do głowy słuchaczom.

W programie tegorocznej edycji nie zabraknie wystaw i recitali. Lubliner Festival to także liczne wydarzenia edukacyjne. W ciągu sześciu dni odbędą się m.in. warsztaty tańca izraelskiego, warsztaty klezmerskie, plastyczne oraz, cieszący się dużym zainteresowaniem w roku ubiegłym, kurs samoobrony dla kobiet.

Miłośników zabawy do białego rana zapraszamy na nocną potańcówkę „Balkan-Klezmer Dance Night” w rytm muzyki zespołu PropaBanda.

Lubelskie ulice porwie do tanga para mistrzowska – Anna Iberszer i Piotr Woźniak, którzy chętnie wciągną publiczność do wspólnej milongi.

Podczas tegorocznego Festiwalu nie mogliśmy przemilczeć wydarzeń rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncertem „Oj letily dyki gusy” w wykonaniu Roxany Vikaluk wyrazimy swoją nieugiętą solidarność z narodem ukraińskim!

Gorąco zapraszamy także na premierowy koncert związanego z Lublinem Symchy Kellera, który w Filharmonii Lubelskiej zaprezentuje materiał ze swojej nowej płyty zatytułowanej „Chasydzka droga. Z Lublina do Kocka”.

W programie znalazły się spacery po starym cmentarzu żydowskim, wycieczki melexem dla seniorów oraz zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku i Jesziwy Mędrców Lublina.

Finałowym koncertem 3. Lubliner Festival będzie „Tango mych marzeń i snów”. Podczas tej muzycznej uczty usłyszeć będzie można Annę Dereszowską, Anię Karwan, Monikę Chrząstowską, Kaję Mianowaną, Lalę Czaplicką i Kubę Badacha. Na scenie pojawią się także znani z telewizyjnych ekranów mistrzowie tańca – Anna Głogowska i Rafał Maserak, oraz Anna Iberszer i Piotr Woźniak. W podróż po muzycznych zakamarkach przedwojennych melodii zabiorą nas Gang Tango i kwartet smyczkowy pod kierunkiem Sebastiana Wypycha.

Jak podkreśla dyrektor i pomysłodawczyni Festiwalu, Etel Szyc – „To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować Festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów. Dla miasta z wielkimi tradycjami, gdzie kultura żydowska i kultura polska nieustannie przenikają się, czerpią z siebie wzajemnie, fascynują i inspirują kolejne pokolenia mieszkańców. Z miłości do rodzinnego miasta, z miłości do historii, kultury i tradycji żydowskiej powstał Lubliner Festival”.

Organizatorem Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie jest Fundacja Ner Tamid – Wieczne Światło kultywująca pamięć o żydowskich przodkach i kulturze narodu żydowskiego. Współorganizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury w Lublinie, przy wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a w wybranych wydarzeniach będzie można uczestniczyć także on-line – https://www.facebook.com/lublinerfestival/.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można pod adresem https://www.lublinerfestival.pl/program-2022/

Współorganizatorem Festiwalu jest Centrum Kultury w Lublinie – największa instytucja miejska w regionie, zajmująca się wielokierunkową, otwartą działalnością artystyczną, edukacyjną oraz upowszechnianiem i popularyzowaniem kultury poprzez prowadzenie różnorodnych form działalności i stwarzanie warunków do prowadzenia aktywności twórczej.

3.Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej – zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz środków pochodzących z Narodowego Centrum Kultury.      

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Projekt dofinansowany ze środków Ambasady Państwa Izrael w Warszawie.

Projekt dofinansowany ze środków American Jewish Joint Distribution Committee

Projekt dofinansowany ze środków Województwa Lubelskiego

Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin i Centrum Kultury w Lublinie

Sponsor Główny Perła – Browary Lubelskie S. A.

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy