Czwarty dzień festiwalowy rozpoczęliśmy śniadaniem, które razem z dziećmi uczyliśmy się robić w restauracji Mandragora. Było smacznie, wesoło i kolorowo, królowały bajgle i smażona chałka. Warsztaty kulinarne dla dzieci prowadziły dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie Etel Szyc i właścicielka restauracji Mandragora Izabela Kozłowska-Dechnik.
W środę zaprosiliśmy po raz kolejny na przejażdżkę melexem śladami lubelskich Żydów. Podczas wycieczki przybliżyliśmy m.in. historię i topografię niegdysiejszej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu.
Nieco później w Centrum Kultury Monika Leszczyńska porwała do izraelskiego tańca, którego skutecznie naucza od kilku lat na naszym Festiwalu.
W Ośrodku Brama Grodzka – Teatrze NN spotkanie z Agatą Tuszyńską poprowadził Chrystian Orzeszko. Pisarka przybliżyła historię powstania swojej ostatniej książki „Czarnej Torebki”, ale chętnie opowiedziała także o pracy nad swoimi najgłośniejszymi tytułami, w tym nad „Oskarżoną Wierą Gran”. Liczni słuchacze dowiedzieli się także o tym dlaczego warto czasami usiąść na progu czyichś drzwi na taborecie oraz, że pióro wieczne niekoniecznie przeszło do lamusa.
W wirtualną podróż po kuchni żydowskiej zabrała nas Tamara Sztyma, współkuratorka prezentowanej w ubiegłym roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystawy „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.
Półmetek Lubliner Festival uświetnił koncert z okazji 25-lecia zespołu Bester Quartet. Było jazzowo, klezmersko i sentymentalnie.
Zapraszamy na kolejne dni festiwalowe!