warsztaty kulinarne
prowadzenie Hanka Kossowska i Etel Szyc
10.08, godz. 12:00
Restauracja Mandragora, ul. Rynek 10
Kuchnia Żydów polskich to niezwykła podróż przez smaki i aromaty, które same w sobie zdają się opowiadać historie kultury żydowskiej, towarzysząc jej od najdawniejszych czasów. Wciąż jeszcze dla wielu osób tajemnicze dania takie jak czulent czy cymes przypominają o świecie, który nie tak wcale dawno toczył się swoim codziennym rytmem między karczmą, jatką, synagogą i zaciszną kuchnią domową, w której do rosołu gospodynie podawały kulki z macy. Cebula, dużo pietruszki, marchew, wątróbka i świeża ryba (byle nie węgorz – który z racji braku łusek uznany jest za pożywienie niekoszerne), garść korzeni z dalekich krain i sporo masła – tych i wielu innych ingrediencji nie mogło zabraknąć w porządnej aszkenazyjskiej kuchni żydowskiej.
Obie kuchnie – polska i żydowska – przez lata nieustannie się mieszały. Znane i lubiane dziś placki ziemniaczane, czy też popularne gołąbki (żydowskie holiszkies) swój początek wzięły właśnie z kuchni żydowskiej.
Tym razem podczas 4. Lubliner Festival zabierzemy was w podróż po kuchni szabatowej. Podczas opowieści o piątkowej wieczerzy, którą w tradycyjnych żydowskich domach, spożywa się w otoczeniu rodziny i najbliższych, porozmawiamy o tradycjach związanych z tym wyjątkowym dniem. Ale, jako że zapraszamy Was na warsztaty, nie może zabraknąć także i lekcji gotowania! Jeśli kiedykolwiek próbowaliście czulentu, to zapewne wiecie, że warto nauczyć się go przygotowywać, a jeśli jeszcze nie mieliście ku temu okazji, zapraszamy. Powiedzieć, że kugel to zapiekanka to jak nic nie powiedzieć. I choć faktycznie do zapiekanki nie jest mu daleko to, to co na pewno można o nim powiedzieć, że zawiera jajka… Ale cała reszta to już tajemnica każdej żydowskiej pani domu, której strzeże jak oka w głowie. Będziecie mieli okazję poznać jeden z najlepiej chronionym przepisów kuchni żydowskiej. Ale czy tym razem kugel, przygotowywany tradycyjnie na szabat będzie słodki czy też może wytrawny musicie przekonać się sami.
Gospodyniami, pachnących goździkami i cynamonem, warsztatów będą Hanka Kossowska, edukatorka i malarka i Etel Szyc, dyrektor Lubliner Festival.
Obowiązują wcześniejsze zapisy.