W festiwalowy piątek po starym cmentarzu żydowskim na Kalinowszczyźnie oprowadzał prof. Andrzej Trzciński.
Warsztaty Krav-Magi dla młodzieży i dorosłych poprowadził Wojciech Jeż – instruktor sztuk walki jujitsu, ekspert systemów walki.
Jak wyglądało po dogaśnięciu wojennej pożogi życie żydowskie w Polsce? Prezentacja dr. Wiesławy Młynarczyk, edukatorki Muzeum Getta Warszawskiego, w syntetyczny sposób przedstawiła życie ocalałych, którzy utożsamiali się z tradycją i kulturą żydowską, i którzy na zgliszczach próbowali odbudować kulturę języka jidysz.
W tym roku postanowiliśmy otworzyć drzwi Jesziwy Mędrców Lublina podejmując Was przy szabatowym stole, gdzie dzieliliśmy się chałką, specjałami kuchni żydowskiej, a także opowieściami o szabatowej tradycji i słuchaliśmy tradycyjnych żydowskich piosenek.
Zgodnie z tradycją szabatowe świece zapaliła gospodyni wieczoru – Etel Szyc, dyrektor Lubliner Festival. Nie zabrakło też kiduszu, błogosławieństwa chałki i historii świętowania siódmego dnia tygodnia w towarzystwie artystów z Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia i do udziału w kolejnych atrakcjach przygotowanych na kolejne dwa festiwalowe dni!