„SZALOM LUBLIN!”
Koncert w wykonaniu Alony Szostak (Teatr Polski w Poznaniu), Moniki Chrząstowskiej i Henryka Rajfera (Teatr Żydowski w Warszawie) z zespołem Berberys
09.09, środa
Plac po Farze, 19.00
Wstęp wolny
Zapraszamy na niezwykły koncert tradycyjnych piosenek i melodii żydowskich w wykonaniu w Alony Szostak, Moniki Chrząstowskiej, Henryka Rajfera oraz lubelskiego zespołu klezmerskiego BERBERYS. Usłyszymy takie przeboje muzyki żydowskiej jak „Beltz”, „Dona, dona”, „Tumbalalajka” czy „Cuda Rebego”. Nie zabraknie przebojów z musicalu „Skrzypek na dachu”.
Zespół BERBERYS specjalizuje się w tradycyjnej muzyce klezmerskiej i bałkańskiej. Grupa wykonuje utwory wokalno-instrumentalne śpiewane w jidysz, hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim i polskim. W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne pieśni żydowskie, polskie i hebrajskie piosenki wzbogacone autorską interpretacją, śpiewne, żywiołowe i pełne improwizacji melodie bałkańskie oraz utwory klasyczne.
Początki istnienia zespołu BERBERYS sięgają 2006 r., gdy w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie zespół po raz pierwszy wykonał publicznie utwory muzyki klezmerskiej. Jak wspomina lider grupy, Zbigniew Smagowski – Kiedy opuszczaliśmy pomieszczenie, w którym występowaliśmy, ludzie pytali nas o płytę… Byliśmy zdumieni! Tego dnia po występie usiedliśmy razem i przeprowadziliśmy między sobą krótką rozmowę… Czy warto było? Tak! Postanowili grać razem! Czterech mężczyzn po czterdziestce, których po kilkudziesięciu latach od ostatniego spotkania los postanowił połączyć. Wkrótce powstała pierwsza płyta.
Zespół znalazł swoje przyjazne miejsce w restauracji Mandragora, na Starym Mieście w Lublinie, gdzie w każdy piątek koncertuje dla gości z całego świata. Jak wspomina Smagowski – Szukałem miejsca, które będzie odpowiadać naszej muzyce. To miejsce absolutnie wyjątkowe, z duszą. Miejsce, w którym czas jakby zatrzymał się… Dzisiaj zespół BERBERYS stale gości na festiwalach i koncertach w całej Polsce. Ma na swoim koncie płytę, nagrania radiowe i telewizyjne. Trzon zespołu stanowią zawodowi muzycy, którzy na scenach polskich i zagranicznych zagrali setki koncertów.
Każdy występ zespołu to moc pozytywnej energii!
Zbigniew Smagowski – akordeon, lider zespołu
Krzysztof Pachla – klarnet
Marian Pędzisz – skrzypce, altówka, piano
Stanisław Błach – kontrabas
Alona Szostak – aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu, absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Znana z pięknego, ciepłego głosu aktorka jest związana od wielu lat z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.
W ubiegłym roku otrzymała tytuł najlepszej wokalistki musicalowej w 13. edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w Warszawie. W październiku 2003 r. przygotowała recital pt. „Człowieczy los – piosenki Anny German”, który gości na stałe na Małej Scenie Teatru Rozrywki. Alona Szostak zagrała w filmie fabularnym „Ewa” w reż. A. Sikory i I. Villqista (2011), w polsko-szwedzkim obrazie „Obce niebo” w reż. D. Gajewskiego (Luba) a także w serialach „Lekarze” oraz „Na noże”. W serialu Pawła Demirskiego pt. „Artyści” wcieliła się w rolę ducha Lidii Zamkow. Od dwóch lat gra doktor Teklę w „Seksmisji” w Teatrze Miejskim w Lesznie. Jednak najgłośniejszą jej rolą jest postać Gertrudy, w którą wciela się w spektaklu „Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej, wystawionym przez Teatr Polski w Poznaniu.
Monika Chrząstowska – aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie (rola Anity w „West Side Story” w reż. Laco Adamika) oraz z Teatrem Rampa na Targówku („Brat naszego Boga”), a także w roli Estery w „Sztukmistrzu z Lublina” w reż. Jana Szurmieja. Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji („Dokument podróży”, „Błękitny zamek”). Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak: Paweł Passini („Matki”), Łukasz Czuj („Norblin Zakład Wytopu Snów imieniem Zantmana”), Izabela Cywińska („…coś jeszcze musiało być”), Maciej Wojtyszko („Marienbad”), Andrei Munteanu („Bóg zemsty”, „Chumesz Lider”), Monika Strzępka („Marzec ’68. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta”), Agata Duda-Gracz („Sanatorium pod Klepsydrą”, „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał”).
Henryk Rajfer – od 1973 r. związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie gra główne role. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Jakub Rotbaum, Monika Strzępka, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hoessa”). Zagrał również w wielu filmach – „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Jest specjalistą-konsultantem języka jidysz.