„PODRÓŻ DOOKOŁA MÓZGU”
Zespół MILO Ensemble
09.09, środa
Plac po Farze, godz. 19.00
Wstęp wolny
MILO Ensemble to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. Muzyka wykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno i grana jest na instrumentach akustycznych – saksofon, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu i jazzu. Koncert ME jest formą podróży po kontynentach i stylach.
„Specjalnie dla uczestników LUBLINER FESTIVAL przygotowałem program, w którym oprócz moich utworów zagramy trzy pieśni Żydów sefardyjskich w językach ladino, hebrajskim i greckim: „Kondja Mia”, „King David” i „Misirlou”. – mówi Milo Kurtis – „W roku 1492 Żydzi sefardyjscy zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 r. również z Portugalii przez króla Manuela I (ok. 280 tys. osób – 20% populacji kraju). Osiedlili się głównie w Grecji, Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Podczas koncertu zagramy utwory sefardyjczyków pochodzące m.in. z północno-wschodniej Grecji w naszej oryginalnej aranżacji jazzowej i world music”.
Pomysłodawcą, twórcą i liderem MILO Ensemble jest niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień i kultur – Milo Kurtis – współzałożyciel Maanam, Osjana, Izraela, Voo Voo i innych kultowych polskich zespołów. Milo zapraszał do nagrań również artystów tej klasy, co Tomasz Stańko, który nagrał z nim dwa albumy (Osjan i Tribute to Don Cherry). Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą free Jazzu – Donem Cherry i Bobem Stewartem, najwybitniejszym tubistą jazzowym świata, oraz z Orkiestrą Gila Evansa – pierwszy występ w Polsce z tą orkiestrą miał miejsce na Jazz Jamboree 1974.
„Milo Kurtis – niezwykły czarodziej nastrojów i muzycznych krajobrazów zabiera nas w długą podróż w rejony odległych kultur, pełne tajemnej mocy, magicznej energii i piękna. Wraz z MILO Ensemble, przy wykorzystaniu śpiewu i oryginalnych instrumentów z odwiedzanych zakątków świata, wprowadza międzynarodową publiczność w stan kojącej medytacji i transowego tańca – nazwaliśmy to „muzyką zamkniętych oczu” – zakończoną długotrwałą owacją zachwyconych uczestników tego wielokulturowego misterium…” – recenzja Tomasza Pierchały w Jazz Club 12/14.
„Wspaniała muzyka!!! Tyle niezwykłych kolorów i faktur!!! Bardzo dziękuję za podzielenie się nimi!!! Wspaniały dźwięk!!! Uwielbiam ten grecki styl klarnetu!!!” – David Krakauer.
MILO Ensemble:
Milo Kurtis – leader, klarnet, trombity, głos, instr. perk.
Misza Kinsner – śpiew, sax baryton
Masza Natanson – śpiew, skrzypce
Bart Smorągiewicz – saksofony, flet
Adeb Chamoun – darabuka, riqq, daf, głos
Bart Pałyga – sarangi, śpiew gardłowy
Mateusz Szemraj – oud, saz, santur
Jacek Gładkowski – realizacja