Noc szlakiem synagog
Warsztaty dla dzieci
godz. 16.00
Parking przed Jesziwą, Lubartowska 85
Organizator GWŻ Filia w Lublinie, wydarzenie towarzyszące
zapisy od 26.07 pod adresem: kasa@ck.lublin.pl, ilość miejsc ograniczona
Noc szlakiem synagog – to warsztaty dla dzieci poświęcone… synagodze, z których dzieci dowiedzą się, co to za miejsce, jak wygląda wnętrze synagogi i jak należy się w niej zachowywać. Najmłodsi będą mieli także okazję wysłuchać „Opowieści rabina Nachmana z Bracławia” w opracowaniu Henryka Halkowskiego. Nie zabraknie także kolorowanek.
Cadyk Nachman z Bracławia (1772-1810) był prawnukiem twórcy polskiego chasydyzmu – Izraela ben Elizera (Baal Szem Towa). Jego uczniowie alegoryczne opowieści cadyka Nachmana postrzegali jako zawierające całą prawdę o świecie. Opracowane przez wybitnego publicystę, historyka i znawcę chasydyzmu Henryka Halkowskiego opowieści Nachmana wprowadzą dzieci w świat żydowskich tradycji i zwyczajów.
W ramach wydarzeń towarzyszących Lubliner Festival organizatorzy projektu „Nocy śladem synagog” przewidzieli także szereg innych atrakcji:
15:00 – 18:00
Zwiedzanie synagogi w Jesziwe (ul. Lubartowska 85)*
Zwiedzanie Izby Pamięci Żydów Lublina (ul. Lubartowska 10)*
16:00 – 17:00
Warsztaty dla dzieci – przez zabawę uczyć będziemy, czym jest synagoga, jak wygląda i jak trzeba się w niej zachowywać. Warsztatom towarzyszyć będzie odsłuchiwanie bajek. (Jesziwa, ul. Lubartowska 85)**
17:00 – 18:00
Koncert „Parasolnik z Lublina” (parking przed Jesziwą)
17:00 – 20:30
„Odwiedź synagogę” – wokół lubelskiego Zamku znajdziecie stacje w miejscach, gdzie przed wojną stały synagogi i domy modlitwy. Poznacie tam ich historię, a także tematy ściśle z tymi miejscami związane.
Organizatorem wydarzeń w ramach projektu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie filia Lublin.
Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym podczas Lubliner Festival, realizowany jest przy wsparciu organizatorów festiwalu oraz Hotelu Ilan. Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
*Podczas zwiedzania obowiązuje kolejność przybycia. Grupy wchodzić będą co około 15 minut. W obu lokalizacjach obowiązują maseczki.
**Na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy pod adresem kasa@ck.lublin.pl
Wydarzenie towarzyszące, którego organizatorem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie Filia w Lublinie, to projekt, który współgra z działaniami Gminy mającymi za zadanie upamiętniać miejsca związane z kulturą i historią żydowską w Lublinie. Są to między innymi działania mające na celu porządkowanie miejsc pamięci, ich eksponowanie i promocję. Jednym z podstawowych zadań gminy jest dbanie o dziedzictwo materialne i niematerialne Żydów na obszarze jej działania, w tym w Lublinie, a także edukacja kulturalna mieszkańców miast, którą w Lublinie gmina realizuje poprzez liczne wykłady otwarte, koncerty, spektakle, warsztaty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Gmina od lat uczestniczy też w festiwalach miejskich takich jak Wielokulturowy Lublin czy Lubliner Festival, współpracując z licznymi organizacjami takimi jak Teatr NN, Centrum Kultury czy Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”.
Animator Filii Lublin – Agnieszka Litman, ukończyła studia z zarządzania, e-edytorstwa i technik redakcyjnych oraz grafikę komputerową i DTP. Była też słuchaczem specjalizacji międzykierunkowej Judaistyka na UMSC. Działa jako wolontariuszka w Lublinie, zarówno w społeczności żydowskiej, jak i podczas wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Od listopada 2020 roku pracuje w Filii Lublin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, gdzie zajmuje się organizacją życia społecznego, działalnością kulturalną i edukacyjną.