Moniek Przepiórko i inni
Program muzyczno-kabaretowy aktorów Teatru Żydowskiego
05.08, czwartek, 19.00
Wirydarz Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
Kabaretowy wieczór z repertuarową klasyką żydowskich scen przedwojennych wypełnią anegdoty, monologi i piosenki autorstwa Juliana Tuwima, Mariana Hemara czy Antoniego Słonimskiego, z muzyką skomponowaną przez Jerzego Petersburskiego. Jak to zwykle w kabarecie, wiele będzie opowieści z życia wziętych, nieco szmoncesów i skeczy, ale też niemało opowieści o miłości i pieniądzach!
Przez scenę przewinie się cały pochód barwnych postaci, które przypomną o kolorycie międzywojennej Polski, której nieodłącznym elementem była kultura żydowska. Tytułowy Moniek Przepiórko to uosobienie Żyda – nieudacznika, najprawdziwszego pechowca, który stał się prawdziwą inspiracją dla dziesiątków dowcipów. Nie mniej zabawni są i pozostali bohaterowie pojawiający się na scenie, skorzy do śmiania się z przywar sąsiadów, ale nie oszczędzający przy tym i samych siebie.
W programie muzyczno-kabaretowym udział wezmą znakomici artyści Teatru Żydowskiego w Warszawie: Monika Chrząstowska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski.
Akompaniament: Teresa Wrońska.
Monika Chrząstowska – aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie (rola Anity w „West Side Story” w reż. Laco Adamika) oraz z Teatrem Rampa na Targówku („Brat naszego Boga”), a także w roli Estery w „Sztukmistrzu z Lublina” w reż. Jana Szurmieja. Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji („Dokument podróży”, „Błękitny zamek”). Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak Paweł Passini („Matki”), Łukasz Czuj („Norblin Zakład Wytopu Snów imieniem Zantmana”), Izabela Cywińska („…coś jeszcze musiało być”), Maciej Wojtyszko („Marienbad”), Andrei Munteanu („Bóg zemsty”, „Chumesz Lider”), Monika Strzępka („Marzec ’68. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta”), Agata Duda-Gracz („Sanatorium pod Klepsydrą”, „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał”).
Henryk Rajfer – od 1973 r. związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie gra główne role. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Jakub Rotbaum, Monika Strzępka, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hoessa”). Zagrał również w wielu filmach – „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Jest specjalistą-konsultantem języka jidysz.
Marek Węglarski – aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jan Różewicz, Anna Smolar, Tomasz Szczepanek, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kamienicy na Nalewkach, „Dokumencie podróży” oraz „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Można go również zobaczyć w kilku filmach: „Austerii”, „Skrzypcach Rotszylda”, „Bożych skrawkach”, „Żywocie człowieka rozbrojonego”, „Przedwiośniu”. Na swoim koncie ma także współpracę z „Dziennikiem Telewizyjnym” Jacka Fedorowicza.
Teresa Wrońska – pianistka, kompozytorka, aranżerka. Od 1983 r. kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 2015 r. odznaczona za osiągnięcia artystyczne Złotym Krzyżem Zasługi.