Warsztaty plastyczne dla dzieci
Prowadzenie: Hanna Kossowska
Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Sala Rozdroża
09.08, godz. 14.00
Hamsa (lub Chamsa) zarówno po hebrajsku, jak i po arabsku oznacza piątkę lub pięć. W Izraelu mówi się ręka Miriam, która była siostrą Mojżesza, a w krajach arabskich – ręka Fatimy, córki Mahometa.
Częstym motywem dekoracyjnym jest oko, ryby, ptaki, motywy roślinne i krótkie modlitwy. Najczęściej jest to pierwszy akapit modlitwy Szma Israel lub błogosławieństwa przed podróżą. Hamsa jest amuletem ochronnym przed „złym okiem”, ludzką zawiścią, negatywnym nastawieniem i złymi życzeniami. Ma przynosić szczęście, zdrowie i powodzenie. Liczba pięć odnosi się do Tory, ryby symbolizują lud Izraela dla którego Tora jest tym, czym dla ryby woda, ptaki symbolizują dusze sprawiedliwych a z racji obrazoburstwa motywami dekoracyjnymi są rośliny. Czasem pojawia się winna latorośl, która jest ważnym elementem w judaizmie. Wreszcie na hamsach umieszcza się dwie litery – oznaczające CHAJ – czyli życie – חי.
Te i wiele innych tajemnic wyjawi podczas spotkania edukatorka Hanna Kossowska. Uczestnicy warsztatów będą też mieli okazję pod czujnym okiem instruktorki stworzyć własne hamsy.
Hanna Kossowska – malarka, edukatorka, aktorka, maszgicha (osoba sprawdzająca przestrzeganie zasad koszerności w kuchni) i animatorka kultury żydowskiej. Studiowała historię sztuki i etnografię. Od wielu lat związana jest z festiwalami: Warszawa Singera w Warszawie, Zbliżenia w Gdańsku i Kultury Żydowskiej w Krakowie. Prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu, kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii, a jej obrazy znajdują się w kolekcjach na całym świecie.
Wydarzenie organizowane we współpracy z Fundacją Żydowski Lublin i Gminą Wyznaniową Żydowską Filia w Lublinie