BRAMA TALKS
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Webinar w języku angielskim
10.09, czwartek
Czat online, godz. 20.00
BRAMA TALKS: Czas przyszły niedokonany – sny lubelskich jidyszystów.
BRAMA TALKS to comiesięczny cykl webinariów z udziałem pracowników i przyjaciół Ośrodka, lublinian oraz ekspertów zajmujących się historią i pamięcią Żydów w Lublinie.
Podczas trzeciego webinarium, które odbędzie się 10 września, Piotr Nazaruk i Leora Tec omówią historię Domu Pereca, jednego z najważniejszych, a jednocześnie zapomnianych „żydowskich budynków” na mapie Lublina. Dom Pereca został zbudowany wspólnie przez kilka organizacji żydowskich (TSYSHO lub Centralna Organizacja Szkół Jidysz, Bund i Folkspartai), aby pomieścić świecką szkołę języka jidysz i różne instytucje kulturalne. Choć wojna przerwała ten wizjonerski projekt, wkrótce po wyzwoleniu Lublin stał się jednym z pierwszych azylów dla ocalałych z Holokaustu w Polsce. Tysiące ludzi znalazło tam bezpieczną przystań, a wieści o losach polskich Żydów płynęły z Domu Pereca na cały świat. Zapraszamy do rozmowy o złożonej naturze świeckiego życia żydowskiego w przedwojennym Lublinie i jego niedokończonym epicentrum – Domu Pereca.
Prosimy o wcześniejszą rejestrację:
https://tiny.pl/75fqz
Nie wahaj się i zarejestruj, ponieważ liczba uczestników jest ograniczona.
Każdy wykład Bramy trwa 45 minut, po którym przewidziano 15 minut na pytania i odpowiedzi.
Piotr Nazaruk pracuje w Centrum Teatralnym Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” jako edukator, badacz i kurator wystaw czasowych. W latach 2017 i 2018 był stypendystą i studentem programu YIVO Uriel Weinreich w zakresie języka, literatury i kultury jidysz.
Leora Tec jest lublinianką, założycielką i dyrektorką Bridge To Poland. Jest przedstawicielką Stanów Zjednoczonych i partnerem projektów specjalnych Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Jej obecny wspólny projekt z Bramą Grodzką to archiwum wideo: Projekt Neshoma: Rozmowy z Polakami ratującymi żydowską pamięć.