Home Newsy Lubliner Festival – dzień 2

Lubliner Festival – dzień 2

by Redakcja

Kolejny dzień Festiwalu rozpoczął się w restauracji Mandragora warsztatami kulinarnymi „Lubliner Cymes”. Gospodyniami, pachnących goździkami i cynamonem, warsztatów były Izabela Kozłowska-Dechnik, właścicielka żydowskiej restauracji Mandragora w Lublinie i Etel Szyc, dyrektor Lubliner Festival. Tematem przewodnim pachnącego nieziemskimi przyprawami spotkania była izraelska kuchnia uliczna.

Następnie w Centrum Kultury uczestnicy warsztatów „Symbole żydowskie w wycinance” mieli okazję poczynić pierwsze kroki w sztuce wycinanki żydowskiej. Z jej historią zapoznać się można było dzięki Monice Krajewskiej, która zajmuje się sztuką żydowską jako artystka i edukatorka.

Nieco później w synagodze Jesziwy Mędrców Lublina z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład profesora Stanisława Krajewskiego z wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego zatytułowany „Filary Judaizmu”.

Drugi dzień festiwalu zakończył recital sióstr Rajfer, które specjalnie dla publiczności Lubliner Festival przyleciały z Izraela. Żywiołowe artystki, którym towarzyszył na scenie brat Henryk Rajfer, aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie zaprezentowały wybór przedwojennych szlagierów piosenek jidysz. Usłyszeć można było także piosenki znane choćby z musicalu „Skrzypek na dachu”.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach Lubliner Festival. Już w czwartek zobaczyć będzie można m.in kabaret „Moniek przepiórko” w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie. Zachęcamy także do udziału w warsztatach. Pełny program wydarzeń znajdziecie Państwo na naszej stronie www i na festiwalowym profilu FB. Do zobaczenia!

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy