Home Newsy Lubliner Festival coraz bliżej!

Lubliner Festival coraz bliżej!

by FKZLubliner

Jeśli lato w Lublinie to właśnie z Lubliner Festival – Festiwalem Kultury Żydowskiej w Lublinie!

Już dziś rezerwujcie sobie czas od 16 do 22 sierpnia 2024.

Będzie się działo!!!

W tym roku obchodzimy ważny, bo pierwszy jubileusz – gramy dla Was już piąty rok!

Z tej okazji zaprosiliśmy najlepszych polskich i światowych muzyków, aktorów i mistrzów sztuk i rzemiosł.

Znowu będzie klezmersko, jazzowo, folkowo, ale i orientalnie, nowocześnie, sentymentalnie i nastrojowo. 

W tym roku zagoszczą u nas Yakov Lemmer, jeden z najlepszych kantorów świata wraz z genialnym aranżerem i wirtuozem pianina Menachemem Bristowskim. Na scenie towarzyszyć im będzie niezwykle energetyczna grupa Bum Bum Orkestar z Polski.
Serdecznie zapraszamy również na koncert Light in Babylon, międzynarodowej grupy z Iranu, Turcji i Francji, której muzycy łączą orientalne brzmienie sefardyjskie z muzyczną tradycją, w której słychać dźwięki przywodzące na myśl Bliski Wschód, ale i perski Isfahan czy Stambuł. Przyjdźcie i przekonajcie się sami, czemu od lat wymienia się ten zespół jako jedną z najlepszych grup znad Morza Śródziemnego. Ten koncert po prostu musicie zobaczyć i przeżyć.
Gigant jazzowego fortepianu – Kuba Stankiewicz wraz ze swoim Trio oraz wokalistką Daphne Levy, przypomni najpiękniejsze przedwojenne melodie skomponowane przez Henryka Warsa, a także filmowe przeboje Victora Younga, Żyda z Mławy, który zrobił karierę w Hollywood.
Nieco bliżej, bo do klezmerskiego krakowskiego Kazimierza porwie was Dudek Trio.
Jeśli natomiast nogi same podrywają Wam się do tańca na dźwięki bałkańskiej i romskiej muzyki, to koniecznie przyjdźcie na koncert grupy Czarnina, która zabierze Was w muzyczną podróż rozpoczynającą się w Indiach, a kończącą na Bliskim Wchodzie.

To oczywiście tylko wycinek naszego programu, którym w tym roku zaczarujemy Lublin!

Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i w tym roku nie zabraknie różnorodnych warsztatów, spotkań z ciekawymi gośćmi, filmów i przedstawień teatralnych. Dla wszystkich zainteresowanych historią przygotowujemy serię wykładów i spacerów śladami lubelskich Żydów. Spragnionych żydowskich smaków uspokajamy. Będzie można nauczyć się tego i owego o kuchni izraelskiej. Jeśli macie w domu wygodne buty to pora je wypastować. Niedługo rozpoczniemy zapisy na kurs tanga! Dla seniorów zaplanowano, podobnie jak w ubiegłych latach, wycieczki melexem. Już dziś zapraszamy też na wspólne powitanie szabatu wraz z chazanem Symchą Kellerem i jego muzykami. Opowieściom o siódmym dniu tygodnia, jego tradycjach, nakazach i radości dnia odpoczynku towarzyszyć będzie degustacja szabatowych specjałów.

Jak podkreśla dyrektorka i pomysłodawczyni Festiwalu, Etel Szyc – „To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować Festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów”

Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegółowy program Lubliner Festival i opis nadchodzących wydarzeń już wkrótce znajdziecie na naszej stronie i profilu FB.

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy