Home Bez kategorii 3. Lubliner Festival tuż, tuż

3. Lubliner Festival tuż, tuż

by FKZLubliner

Wreszcie przyszło! Wypatrywane, wytęsknione, rozgorączkowane lato! A, że nie można sobie wyobrazić lata w Lublinie bez Lubliner Festival, w takim razie już dziś proponujemy żebyście zarezerwowali sobie czas od 09.08 do 14.08.

Już po raz trzeci zapraszamy na Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie.

Nasz Festiwal, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina i nie tylko, stykając ich z kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. Wydarzenie wypełnia pustkę kulturową po nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej. Celem naszego projektu jest podtrzymywanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce oraz kultywowanie języka jidysz, a także utrwalanie pozytywnych relacji polsko-żydowskich.

Główną osią Lubliner Festival jest muzyka, która łączy pokolenia i poprzez którą uczymy o zwyczajach i tradycji żydowskiej. Jej dźwięki, bez względu na to, czy płynące z łkających aszkenazyjskich skrzypiec, czy drżące między strunami mistycznego sefardyjskiego oud, zbliżają ludzi do siebie, ale także, jak twierdzą chasydzi, są przepustką do raju. Podczas tegorocznego Festiwalu rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska, sety DJ-skie, muzyka etno, alternatywa, jak i muzyka chasydzka.

Podobnie jak w poprzednich edycjach nie zabraknie różnorodnych warsztatów, spotkań z niezwykłymi gośćmi, filmów i przedstawień teatralnych. Dla wszystkich zainteresowanych historią przygotowujemy serię arcyciekawych wykładów i spacerów śladami lubelskich Żydów. Dla seniorów zaplanowano, podobnie jak w roku ubiegłym, wycieczki melexem.

Jak podkreśla dyrektor i pomysłodawczyni Festiwalu, Etel Szyc – „To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować Festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów. Dla miasta z wielkimi tradycjami, gdzie kultura żydowska i kultura polska nieustannie przenikają się, czerpią z siebie wzajemnie, fascynują i inspirują kolejne pokolenia mieszkańców. Z miłości do rodzinnego miasta, z miłości do historii, kultury i tradycji żydowskiej powstał Lubliner Festival”. Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a w wybranych wydarzeniach będzie można uczestniczyć także on-line (www.lublinerfestival.com oraz  https://www.facebook.com/lublinerfestival/).

Szczegółowy program i opis nadchodzących wydarzeń już wkrótce.

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy