Home Newsy Dzień piąty Lubliner Festival

Dzień piąty Lubliner Festival

by Redakcja

Przedostatni dzień Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie rozpoczęło zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem. Państwowe Muzeum na Majdanku jest najstarszym w Europie Muzeum upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem.

W Centrum Kultury obok cieszących się dużym zainteresowaniem warsztatów samoobrony prowadzonych przez Idana Ratsa odbył się także wernisaż wystawy Dwie ojczyzny – moja Polska, mój Izrael. Poprzedzające otworzenie wystawy malarstwa Aleksandra Rozenfelda spotkanie z artystą poprowadził znany reżyser filmowy i teatralny Irek Dobrowolski – prywatnie przyjaciel Aleksandra. Prezentowane na wystawie obrazy pędzla Aleksandra Shaula Rozenfelda to metaforyczna podróż po nowoczesnym Izraelu, w którym autor mieszkał ponad pięć lat.

Obecność Irka Dobrowolskiego na Festiwalu nie była bynajmniej przypadkowa, ponieważ tuż po wernisażu miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego „Falenicka Atlantyda”, reżyserem którego jest wspomniany Irek Dobrowolski. Po projekcji widzowie mieli okazję porozmawiać z reżyserem i jego producentką, a prywatnie także żoną – Anną Dobrowolską.

Muzycznie piąty dzień Festiwalu rozpoczął recital Alony Szostak. Artystka, przedstawiła w „Śnie pewnego emigranta” poezje Josifa Brodskiego. Na scenie towarzyszyli jej: na pianinie Lena Minkacz i Ireneusz Dobrowolski, który użyczył swojego głosu poetyckim recytacjom twórczości Brodksiego.

Still Standing to działanie performatywne, w którym ciało traktowane jest jako nośnik pamięci i żywa rzeźba powstająca w relacji do miejsca – w tym wypadku placu Po Farze. To właśnie tam w ramach Lubliner Festival widzowie mieli okazję wziąć udział w tym wydarzeniu.

Wieczorem, w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego energetyzujący koncert dał zespół BOOM PAM, który specjalnie dla lubelskiej widowni przyleciał z Izraela. Muzykom na scenie towarzyszył jako gwiazda gościnna Ravid Kahalani – obdarzony niezwykłym głosem wokalista zespołu Yemen Blues.

Po koncercie publiczność wzięła udział w uroczystej celebracji Hawdali, którą poprowadził kantor Symcha Keller.

Rozgrzana publiczność Festiwalu zakończyła sobotni wieczór w Centrum Kultury na Lubliner Night Dance Party. Do tańca porwał zebranych zespół BUM BUM ORKeSTAR.

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy