Home Newsy Ceremonia Pamięci

Ceremonia Pamięci

by Redakcja

Jak co roku podczas Lubliner Festival zebraliśmy się aby upamiętnić ofiary hitlerowskiej zbrodni.

W piątek 12.08 o godzinie 12.00 odbyła się ceremonia pamięci z udziałem władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, a także przedstawicieli instytucji i mieszkańców Lublina. Modlitwę podczas uroczystości poprowadził kantor Symcha Keller.

W latach 1941-44 w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym na Majdanku życie straciło około 80 tys. osób, ok. 60 tys. ofiar stanowili Żydzi.

Nazwiska niektórych z ofiar Majdanka przypomniał dyrektor Muzeum dr Tomasz Kranz.

Głos zabrał także obecny na ceremonii pamięci sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

– Właściwie to jest paradoks, bo spotykamy się przy okazji wydarzenia bardzo radosnego. Festiwal Kultury Żydowskiej jest od kilku lat organizowany przez panią Etel Szyc i przypomina piękno i głębię kultury żydowskiej tutaj w Lublinie […] To było na mapie życia żydowskiego, tej wspaniałej kultury, która rozwijała się na ziemiach polskich, miejsce niezwykle ważne, ale śmierć temu życiu, kilkaset lat dobrze rozwijającemu się, przyniosła II wojna światowa, przynieśli rasiści, antysemici niemieccy, którzy niestety zorganizowali na ziemiach polskich obozy zagłady, w tym ten obóz, w którym dzisiaj się spotykamy. O tym życiu należy pamiętać, wspaniałość tej kultury przypominać, ale też należy pamiętać, gdzie bogactwo tego życia się zakończyło.

O słowach „Los nas dla was przestrogą” wyrytych na mauzoleum skrywającym prochy pomordowanych przypomniał natomiast prezydent miasta Lublin dr Tomasz Żuk.

Podczas uroczystości dyrektor Lubliner Festival Etel Szyc wyrecytowała także wiersz swojego ojca Nuchyma Szyca.

Upamiętnienie zakończono oddaniem czci ofiar hitlerowskiej machiny zagłady składając kwiaty i zapalając znicze.

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy