Home Newsy 4. LUBLINER FESTIVAL

4. LUBLINER FESTIVAL

by FKZLubliner

Słyszycie??? Jeszcze nie??? To posłuchajcie!!!

Skoro lato zapukało do Lublina to niechybny znak, że już niedługo spotkamy się ponownie na Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie.

Lubliner Festival od pierwszej edycji łączy pokolenia, uczy o historii, zwyczajach i tradycjach żydowskich.

Startujemy już 6 sierpnia i będziemy grać do 13 sierpnia, czyli od niedzieli do niedzieli.

Gorące sierpniowe wieczory wypełnimy najlepszą muzyką wyśmienitych artystów scen polskich i zagranicznych, których specjalnie dla Państwa  zaprosiliśmy do Lublina. Będzie jazzowo, folkowo, tradycyjnie, nowocześnie, sentymentalnie i nastrojowo. 

W tym roku Muszlą Koncertową w Ogrodzie Saskim zawładną: zdobywca nagrody Grammy zaliczany do ścisłej czołówki muzyków klezmerskich na świecie – Frank London oraz Lorin Sklamber (USA), współzałożyciele obsypanego nagrodami legendarnego nowojorskiego zespołu Klezmatics, a także wokalista gospel – Joshua Nelson. Towarzyszyć im będzie folkująco-klezmerujący zespół z Niemiec, Dobranotch.

Na koncert z okazji 75. lecia powstania Izraela zaprasza Olga Mieleszczuk (Izrael) oraz Tango Attack.

Nie zabraknie także czegoś dla miłośników jazzu. Koncert „Cicha woda brzegi rwie” w wykonaniu Marcina Pendowskiego & Lali Czaplickiej zabierze wszystkich w podróż po historii żydowskich twórców tego gatunku, przedstawiając znane utwory w nowych funky-bluesowych aranżacjach.

Fenomenalny Bester Quartet przyjedzie z Krakowa z klezzjazzowym projektem. Pozostając w jazzowym klimacie w iście kosmiczną podróż po dźwiękach zabiorą nas Leszek Żądło i Joachim Mencel ze swoim koncertem „Cosmic Silence”.

Darek „Maleo” Malejonek wraz z Przyjaciółmi oddadzą swoim koncertem hołd beatyfikowanej 10 września rodzinie Ulmów, polskim Sprawiedliwym i wszystkim, którzy ratowali Żydów w czasie wojny. 

Podczas festiwalowych dni zaprosimy po raz kolejny na inspirujące spotkania ze świadkami historii, artystami, pisarzami, wykładowcami pośród których nie mogło także zabraknąć rabina Michaela Schudricha, który z chęcią odpowie na wszystkie nurtujące Was pytania.

Podczas 4. Lubliner Festival będzie można spotkać się m.in. z uratowaną z getta warszawskiego Elżbietą Ficowską oraz pisarką i reportażystką, Agatą Tuszyńską.

W tym roku postanowiliśmy uchylić dla Was drzwi Yeshivy podejmując Was przy szabasowym stole, gdzie nie tylko będziemy dzielić się chałką, ale także opowieściami o  szabasowej tradycji i słuchać żydowskich piosenek.

Tych wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z arkanami żydowskiej kuchni, zapraszamy na warsztaty kulinarne. A skoro już jesteśmy przy warsztatach – to polecamy także warsztaty tańca izraelskiego czy samoobrony z elementami izraelskiej Krav Magi.

W naszym programie nie mogło zabraknąć także wystaw, spacerów z przewodnikiem, filmów, spotkań z ich twórcami i przedstawienia teatralnego. Znane i znakomite aktorki, Katarzyna Żak i Ewa Makomaska zaprezentują spektakl „Tamara de Łempicka. Nienasycona”.

Koneserzy dokumentu będą mieli okazję obejrzeć doskonały film o Wilhelmie Brasse, fotografie z Auschwitz pt. „Portrecista” i porozmawiać z jego twórcami: reżyserem Irkiem Dobrowolskim i producentką Anną Dobrowolską.

Jak podkreśla dyrektor i pomysłodawczyni Festiwalu, Etel Szyc – „To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować Festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów. Dla miasta z wielkimi tradycjami, gdzie kultura żydowska i kultura polska nieustannie przenikają się, czerpią z siebie wzajemnie, fascynują i inspirują kolejne pokolenia mieszkańców. Z miłości do rodzinnego miasta, z miłości do historii, kultury i tradycji żydowskiej powstał Lubliner Festival”.

Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wspólnie z naszymi współorganizatorami i partnerami zamykamy właśnie program wydarzeń, aby już wkrótce zaprezentować go Wam na naszych stronach i zaprosić na 4. edycję Lubliner Festival!

Related Posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej

Privacy & Cookies Policy